Dach jest główną barierą ochronną domu przed warunkami atmosferycznymi (m.in. niskie temperatury, duża ilość opadów), dlatego przed okresem zimowym zaleca się wykonanie przeglądu pokrycia dachowego.

Jest to ważne ze względu na to, że efekty wadliwie wykonanej hydroizolacji, ujawniają się dopiero w momencie, gdy elementy zamontowane pod wierzchnią warstwą pokrycia dachowego są na tyle zdegradowane, że wymagają wymiany bądź naprawy. Zwykle oznacza do niemałe koszty, których można uniknąć, poprzez regularne sprawdzanie stanu technicznego dachu.

Podczas wykonywania przeglądu, w pierwszej klejności należy szczególną uwagę zwrócić na uszkodzenia (np. pęknięcia) dachówek. Nie dotyczy to dachu pokrytego materiałami wykonanymi z blachy odpornej na czynniki atmosferyczne, tj. blachodachówką, panelami dachowymi czy gontami blaszanymi.

Kolejnymi elementami, którym należy się przyjrzeć, to okolice okien dachowych, lukarn i kominów. To właśnie tam najczęściej dochodzi do rozszczelnienia pokrycia. Elementy obróbki blacharskiej ulegają z czasem poluzowaniu, umożliwiając przedostanie się wilgoci do wnętrza pomieszczeń.W przypadku dachu pokrytego blachodachówką, należy sprawdzić również połączenia arkuszy blachy.

Kontroli należy również poddać system orynnowania - ze szczególnym uwzględnieniem złączeń i mocowań. Ważne jest także sprawdzenie drożności rynien, czy nie zalegają w nich liście, igliwie lub resztki gałęzi. Zapchane rynny powodują, że woda nie jest odprowadzana do gruntu, a jej nadmiar przelewając się przez brzegi rynny, może zniszczyć elewację.

Oprócz funkcji konstrukcyjnych i użytkowych, dach pełni również funkcję estetyczną. Na dachu często osadzają się różne zanieczyszczenia, jak pył czy sadza z komina, ale również glony, porosty oraz mchy. Dlatego zalecane jest dokładne umycie pokrycia przez sezonem zimowym. Najlepiej wykonać to za pomocą myjki ciśnieniowej oraz specjalistycznego płynu czyszczącego, który nie uszkodzi powierzchni materiału dachowego. Przy czyszczeniu dachu wykonanego z blachy, należy zwrócić uwagę na to, czy nie pojawiły się pierwsze objawy korozji. W przypadku jej wystąpienia, ogniska korozji należy oczyścić i zamalować specjalną farbą antykorozyjną.

Warto ponowić taki przegląd na wiosnę, ponieważ panujące zimą skrajne warunki pogodowe, mogą przyczynić się do powstania nowych uszkodzeń.

Na stan dachu ma wpływ wiele czynników, jednak bardzo istotne jest to, z jakiego materiału został wykonany. Wysoka jakość zastosowanego materiału minimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń.

Ze względów praktycznych wskazane jest, aby przegląd i ewentualne prace renowacyjne zlecić specjalistycznej firmie, która zawodowo wykonuje pokrycia dachu. Dzięki temu można mieć gwarancję, że podczas kompleksowego przeglądu dachu, żaden ważny element nie zostanie pominięty, a na wskazane potencjalne zagrożenia, szybko zostaną podjęte środki zaradcze. Koszty przeglądu są niewielkie, a dzięki niemu można uniknąć znacznie wyższych wydatków, które czekałyby wiosną, w przypadku pozostawienia uszkodzeń na zimę. Warto zwrócić uwagę, że wiele firm dekarskich, przez pierwsze lata po wykonaniu dachu, oferuje takie przeglądy za darmo.